crosbyandme
crosbyandme
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Oh,je,n
 
Szavazs
Lezrt szavazsok
 
Linkek
 
Ahol mr jrtam..
 
Segtsg tlem neked...
 
Rlam

Magamrl

 
Ohm, Ampre s Galvnelem

Georg Simon Ohm

(Erlangen, 1787. 03. 16.-Mnchen, 1854. 7. 6.): nmet fizikus. Apja lakatos volt. Tehetsges fit mr 16 ves korban felvettk az erlangeni egyetemre, ahol matematikt, fizikt s filozfit tanult. 1811-ben doktorlt matematikbl. Ezutn kzpiskolkban tantott: Nidauban, Neufchatelben, majd 1815-tl a bambergi reliskolban. Tudomnyos munkssg tekintetben kedvezbb helyzetbe kerlt 1817-ben, amikor a klni jezsuita gimnzium fizikatanra volt 1826-ig. Ennl is tbb lehetsge nylott a berlini katonaiskolban, ahol 1826-tl 1833-ig mkdtt.

 

Jelents kutatsi eredmnyei nehezen kaptak elismerst. Elszr az angol Royal Society tntette ki 1841-ben a Copley-remmel, s vlasztotta tagjul 1842-ben. Csak 1833-ban kerlt a nrnbergi politechnikai fiskola fizikai katedrjra, majd 1849-ben a mncheni egyetemre, ahol 1852-ban neveztk ki professzornak, de a valban neki val munkakrnek mr csak kt vig rlhetett.

Nevt fleg az elektromossgtan egyik, rla elnevezett alaptrvnyvel rktette meg. Pontos mrsekkel kimutatta, nemcsak az Ohm-trvnyt, hanem az ellenllsnak a vezettl s a keresztmetszettl val fggst is. Klnbz anyagok kztt ellenllsi sorrendet hatrozott meg. Ksrleti trvnyeit 1827-ben elmleti meggondolsokkal is altmasztotta. Ekkor jelent meg a galvanikus lnc cm knyve. Ebben a hterjedsre s az elektromos ramra.

Vonatkoz trvnyek hasonlsga alapjn arra kvetkeztetett, hogy a hjelensgek s az elektromossg kztt valamilyen bels kapcsolatnak kell lennie. Ebben a knyvben olvashatk az ramelgazsokra vonatkoz, Ohm ltal ksrletileg ellenrztt s ksbb Kirchhoff-trvnyeknek nevezett sszefggsek is. Ugyanitt llaptotta meg, hogy az ram „felbont ereje” az elektrolzisben arnyos az ramerssggel. Eredmnyes kutatmunkt vgzett az optika, a hangtan s a fnyinterferencia terletn is.

Ohm-trvny

Ohm a Volta-oszlop matematikai elmletnek megalapozst tzte ki clul, s ennek els lpseknt kezdte tanulmnyozni a klnbz anyagok vezetkpessgt. A ksrletek lnyeges felttele volt az lland erssg ram, ezrt Ohm a kezdetben hasznlt ingadoz ram Wollaston-fle oszlopot, Poggendorff tancsra, felcserlte az lland ramot szolgltat Seebeck-fle oszloppal. A ksrletek vgrehajtshoz szksges volt pontosan mr mszer is az ramerssg meghatrozsra. Ohm torzis szlon fgg, az rammal prhuzamos mgnest elfordulsval mrte az ramerssget. Ezen elfelttelek teljesedsnek ksznhet, hogy Ohm igen pontos mrseivel meghatrozta, hogy egy drt ellenllsa egyenesen arnyos a hosszval, s fordtottan arnyos a keresztmetszetvel, valamint fgg az anyagi minsgtl. Tle ered a fajlagos vezetkpessg fogalma. Ezeket, az eredmnyeket 1825-ben hozta nyilvnossgra. Egy v mlva kzlte a rla elnevezett trvnyt, amely szerint az ramerssg arnyos a feszltsgklnbsggel, ahol az arnyossgi tnyez az ellenlls, vagy ahogy fogalmazta meg: a galvnlncban foly ram nagysga arnyos a feszltsgek sszegvel, s fordtott viszonyban van az sszes ellenllssal.

Ohm alkalmazta elszr a trvnyt az ramelgazsokra, s fedezte fel a Kirchhoffrl elnevezett ram-elgazsi trvnyeket. Kirchhoff mr Ohm utn tanulmnyozta az ramelgazsok klnbz eseteit 1847-ben.

Andr Marie Ampere
(Lyon, 1775. 1. 22. - Marseille, 1836. 6. 10.)


 

 

Francia fizikus, matematikus s kmikus. Apja jmd keresked volt, aki nagy gonddal nevelte s neveltette fit. Az lnk esz, rdekld, 13 ves ifjra klnsen a Nagy Francia Enciklopdia volt hatssal. A termszettudomnyok irnti rdekldse felsznre hozta a matematika szpsgnek a felfedezst is. Apja nagy knyvtra is segtette, hogy elsajttsa a szmelmlet elemeit, de itt nem llt meg, hanem szlei rosszallsa ellenre, ttanulmnyozta Eukleidsz 'Elemek' cm knyvnek tbb fejezett is. Amikor pedig a hzi knyvtrban felfedezte Euler s Daniel Bernoulli latin nyelv mveit, nszorgalombl megtanult latinul.


 

Ifjknt rte 1789-ben a francia forradalom. 1793-ban apjra rfogtk, hogy arisztokrata, s kivgeztk. A 18 ves fiatalemberre, aki klnben meg volt gyzdve a forradalom helyessgrl, e szrny csaps bntlag hatott, elvesztette rdekldst minden irnt. A letargikus llapotbl Rousseau botanikai levelei s a rmai kltk (Horatius) olvassa szabadtotta ki. 1796-ban megismerkedett Julie Caronnal, akit felesgl szemelt ki. A hzassghoz azonban llsra volt szksge, azrt Lyonban magntantssal kezdett foglalkozni, majd 1802-ben Bourg-en-Bresse vrosban a kerleti kzponti iskola fizikatanra lett.

Ebben az vben, Lyonban kinyomatta a szerencsejtkok j elmletrl szl knyvt, ami annyira megtetszett Lalande s Delambre matematikusoknak, hogy 1805-ben Prizsba hvtk az cole Polytechnique repettornak. Itt volt a fizika professzora 1809-tl. 1824-ben megkapta a Collge de France ksrleti fizikai tanszkt. Hossz idn t elltta a francia kollgiumok szmvevi hivatalt is. Utols veiben egszsge nagyon megromlott, s tudomnyos rdekldse is megcsappant. 1836-ban tdbajnak gygytsra Marseille-be utazott. Itt rte a hall. Fejfjra kvetkezket rtk: Amilyen nagy, ppolyan j s egyszer volt.

Ampre a munkssgval tulajdonkpp egy j tudomnygat teremtett: az elektrodinamikt. 1820-ban fedezte fel, hogy az egyirny ramok vonzzk, az ellenkez irnyak pedig tasztjk egymst. Ksbb kimutatta a nem prhuzamos ramok klcsnhatst is. E jelensgekre vonatkoz szellemes ksrletei alapjn levezette az elektrodinamika egyik alaptrvnyt, amely szerint az elemi ramok vonzsa vagy tasztsa egyenesen arnyos az ramelemeken tfoly ramok erssgvel, s fordtottan arnyos a kztk lev tvolsg ngyzetvel, valamint fgg a kt ramelem ltal bezrt szgtl. Az elektromos ram s az ltala keltett mgneses tr erssge kztt fennll sszefggs az n. Ampre-fle gerjesztsi trvny.

Ugyancsak a nevt viseli az Ampre-fle balkz-(vagy sz-) szably, amely a vezet rama ltal keltett mgneses tr irnyt hatrozza meg. A trvnyek felfedezse miatt mltn nevezik Ampre-t az elektrodinamika Newtonjnak. Az elektrodinamika szt is hasznlta elszr 1820-ban. Tovbb az nevhez fzdik az elektromgnes fltallsa is.

1820 eltt mg csak az acl mgnest s a mgnesvasrcet ismertk. Azonban 1820-ban Oersted rdekes ksrletekkel szrakoztatta tudstrsait s bartait. Ekzben szrevette, hogyha ramjrta vezett tart az irnyt, kzelbe akkor az irnyt kitrl eredeti irnybl. Ezutn hossz hnapokon keresztl prblta megmagyarzni a jelensget, de nem tudta! A vezet nmagban nem vonzotta, s nem is tasztotta a mgnestt. Vgl magyarzat nlkl kezdte el publiklni a ksrleteit.

Ampre nem csak matematikus, fizikus volt, hanem kmikus is: az elsk egyike volt, akik megklnbztettk az atomokat s a molekulkat. 1814-ben Avogadrotl fggetlenl kidolgozta azt a trvnyt, amit Avogadro-Ampre trvnynek is neveznk. Ez a trvny kimondja, hogy minden azonos nyoms s trfogat gz ugyanannyi rszecskt tartalmaz. Ezen kvl Ampre kidolgozott tbb ksrletezsi eljrst s feltallt tbb mrmszert is. Az nevhez fzdik a galvanomter, az elektromos tvr s az elektromgnes feltallsa. lete vge fel elkezdett a tudomnyok filozfija utn rdekldni.

A galvnelemek felfedezse

A galvnelem kifejezs Luigi Galvani (1737-1798) olasz anatmia professzor nevbl szrmazik. Trtnt ugyanis Bolognban, 1790-ben, hogy Galvani felesge nths lett s az orvosa bkacombbl kszlt erst hslevest rt el szmra. A bkk nyzsa sorn azt tapasztaltk, hogy a combok sszerndultak, amint a szikvel hozzrtek s a kzelben egy drzselektronos gpet mkdtettek. Galvani tovbbi ksrleteket is vgzett, m a jelensget tvesen egyfajta llati elektromossgnak tartotta.

1791-ben Galvani kzz tette megfigyelseit, gy a kor szmos tudsa figyelt fel az rdekes jelensgre. A paviai egyetem professzora Alessandro Volta (1745-1827) is elvgezte a ksrleteket, majd egy 1792-ben rt levelben rmutatott arra, hogy a jelensg csak akkor megy vgbe, ha kt klnbz fm rintkezik a bkacombbal.
Volta sok ksrletet vgzett, amelynek nyomn megptette az els egyenram ramforrst, a rla elnevezett galvnelemet a Volta-oszlopot. A Volta-oszlop egymsra helyezett rzlemezekbl, savval titatott paprbl vagy textlibl s rzlemezekbl ll. Hasonlan egy rakott palacsinthoz.

A Volta-oszlop nagy lendletet adott az elektromossggal kapcsolatos ksrleteknek, gy hamarosan lehetv vlt az els vzbonts elektrolzissel.

 

 
Michael Phelps
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Time is money
 
Dalszvegek...
 
Kedvencek
 
Sport esemnyek
 
Zld

Csak hnap, nap, ra, perc, s msodperc van mg htra
a 2008as Pekingi Olimpiig!!!

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!