Niagara-vzess Nemzeti Park
J reggelt kvnok Hlgyeim s Uraim! dvzlm nket a Niagara-vzess Nemzeti Parkban. A Niagara-vzess Nemzeti Park egy nagyon rdekes hely, gazdag trtnelmi mlttal rendelkezik. Ez alatt a prra alatt felfedezzk, hogyan keletkeztek a bmulatos vzessek, ki pillantotta meg elszr, milyen hres emberek ltogattk mr meg, kolgia, geolgia, vadlet s hogyan lett a Niagara vzess Nemzeti Parkot a legrgebbi Nemzeti Parknak az USA-ban.
Hrom f vzessbl ll: Amerikai vzess (Prospect Point s a Luna sziget kztt), Bridal Viel vzess (Lana s a Goat szigetek kztt tallhat), Kanadai „Lpatk” vzess (a Goat sziget s az Asztal szikla kztt fekszik) s mg egy pr kisebb vzess tallhat Nemzeti Park terletn.
Elszr az Amerikai vzessrl fogok beszlni… A meredek partvonala 1600 lb hossz. A fal magassga 176 lb (a sziklk elhelyezkedsnek kvetkeztben a vzess „csak” 70 lb magas). 15000 amerikai gallon per msodpercnyi vzmennyisg halad t rajta- gy gondolom, ez nem kevs. Valjban az sszes vz haladsa elg sokfle, van kt vzerm, melyek a vizet belevezetik egy trozba s a lejjebb tallhat vzessekhez, szlltjk ket. A betpllt vzmennyisg nagy rsze keresztl folyik a vzesseken. A vz lefolysa kt varicitl fgg. Az v s a napok haladtval. A vzlls a turista szezon cscsn (jnius, jlius s augusztus) a legmagasabb. Szksg llapotot a dagly tudja nmileg cskkenteni azzal, hogy a vziermvek megnvelik kapacitsukat.
A Bridal Viel vzess a kinzetrl kapta. Az amerikai vzess mellett helyezkedik el, amelyeket egy kis flddarab, a Luna sziget vlaszt el egymstl.
Most engedjk meg hogy szljak egy pr szt a Kanadai „Lpatk” vzessrl is… gy gondolom ez a legismertebb fal. A meredek partvonal 2 600 lb hossz. 167 lb magas s 600000 amerikai gallon vz folyik t msodpercenknt. Csak egy rdekes adat, ennek megfelelen az Amerikai Fldtani intzet felmrse a Niagara vzessrl, ez megjelenik abban hogy a Kanadai vzess majdnem egy harmad rsze az llamok terletn fekszik.
Bizonyra nket nagyon rdekli a vzessek rvid trtnete… A Niagara (haljban a St. Lawrence Seaway) foly s a Nagy Tavak medencje is a Jgkorszak ideje alatt keletkezett. 18000 ve Ontario dli rszt kt- hrom kilomter vastag jgtakar fedte. Olvadskor a hl a medenckbe szivrgott jg elolvadsa utn a vz nagy sze a jg a medencben maradt, a jg alaktotta ki a felszn mai formjt. Habr 10500 vvel ezeltt, a klcsns fldtani hats kvetkeztben belertve a jg vltoz visszavonulst s jra megjelenst, s a fld visszaugrst a jg ers nyomsa miatt, ez a folyamat megszakadt. (…)
Sok rdekessg van a falrl… de a legrdekesebb az, hogy 1848. mrcius 29-n a zuhatag megllt a jg feltorldsa miatt a foly fels rszn pr ra erejig. Ez az ismert idben addig mg nem trtnt meg. A vzess valjban nem fagyott meg, de a vztmeg megllt egy ponton, ahol az emberek szraz lbbal tstlhattak s megtalltk a kezdetleges malkotsokat a folymederben.
A Vzessek nagyon elkpesztk, teht ne felejtsd el a fnykpezgpedet. Remlem, lveztk a ltogatst. Viszont ltsra.
|